zdjecie na stronie o tytule: Uroczystość w Skałce Polskiej 13.05.2018

Rankiem 11 maja 1943 roku Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Skałka Polska. Bestialsko zamordowali 93 osoby, w tym 23 kobiety, 18 dzieci w wieku do 7 lat oraz 21 młodocianych w wieku od 7 do 18 lat. Wieś ograbiono i doszczętnie spalono. Jedną z przyczyn likwidacji Skałki Polskiej (według wspomnień Józefa Fatalskiego) były donosy kolonistów na posterunek żandarmerii w Łopusznie, iż chłopi z sąsiedniej wioski potajemnie wynoszą żywność partyzantom do lasu. Na decyzję o pacyfikacji wsi miało jeszcze jedno wydarzenie. w nocy z 25 na 26 kwietnia 1943 roku partyzanci z oddziałów polskich dokonali morderstwa 16 osób w pobliskim Antonielowie – powodem było to, że sprzedawca odmówił partyzantom prowiantu, którego się domagali.

Jest to szczególne miejsce pamięci, drugie po Michniowie.

Co roku gromadzimy się w szczególnym dla nas miejscu, przy pomniku ofiar, który jest jednym z licznych symboli męczeństwa naszego narodu. W tym roku mija już 75 lat od tamtejszych wydarzeń.

Jak co roku uroczystości rozpoczęły się mszą św. przy pomniku ofiar. Mszę odprawił ks. Henryk Podgórski. We mszy św. uczestniczyły władze samorządowe: pani Wójt Gminy Łopuszno Irena Marcisz, przewodnicząca Rady Gminy Zdzisława Zimna, radni gminy, sołtysi, dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież szkolna. Podczas mszy św. został odsłonięty obelisk- kamień, o który żandarm roztrzaskał główkę małego dziecka, na którym umieszczono napis Pamięć zaklęta w kamieniu. Ze wspomnień Józefa Fatalskiego: „...Widziałem, jak na oczach oszalałej z rozpaczy matki żandarm zastrzelił 4 letnie dziecko, a drugie, młodsze roztrzaskał o kamień i wrzucił do palącego się domu”. Według przekazów ocalałych z pacyfikacji wsi Skałka Polska to właśnie o ten kamień żandarm roztrzaskał główkę małego dziecka. Miało to miejsce rankiem 11 maja 1943 roku. Kamień znajdował się wówczas przed kuźnią należącą do rodziny Fatalskich. Przechodniu pomódl się za dusze pomordowanych. Łopuszno, dnia 11.05.2018 r.”

W trakcie uroczystości pamiątkowym dyplomem uhonorowano panią Marię Fatalską – żonę ocalałego z pożogi Józefa Fatalskiego.

Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczycili organizatorów senator Krzysztof Słoń, członek zarządu Starostwa Powiatowego Józef Szczepańczyk, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego pan Tomasz Zbróg, radni powiatu pan Krzysztof Soboń oraz Krzysztof Smolarczyk. A przede wszystkim wśród licznie zgromadzonych uczestników uroczystości były rodziny pomordowanych: Fatalskich, Smolarczyków, Łapotów, Gorajców oraz pani Teresa Dutkiewicz z rodziny Komisarczyków.

Na uroczystość stawiły się poczty sztandarowe: Poczet Korpusu Armii Krajowej ”Jodła” w asyście Armii Krajowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Łopusznie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Radoszycach, Światowy Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Olesznie, Poczet Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, Poczet Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie, Poczet Ochotniczej Straży Pożarnej z Łopuszna.

Po mszy św. Apel poległych odczytał Prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” pan Dionizy Krawczyński i dla uczczenia pamięci pomordowanych została oddana salwa honorowa. Delegacje złożyły wiązanki i znicze.

Po tym został odczytany Apel Pokoju i wypuszczono gołębie.

Po mszy św. odczytano list Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pana Jana Józefa Kasprzyka, głos zabrał również senator Krzysztof Słoń, Józef Szczepańczyk oraz pani Wójt Irena Marcisz.

Na tę okoliczność została wydana książka autorstwa pana profesora Stefana Pastuszki „Skałka Polska. Symbol patriotyzmu i martyrologii wsi polskiej”, która bezpłatnie otrzymali uczestnicy uroczystości.

Uroczystość uświetniła obecność Orkiestry Staży Pożarnej z Łopuszna. Wzruszającą część artystyczną przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej z Łopuszna wraz z chórem szkolnym. Wystąpiły również kobiety Z Koła Gospodyń Wiejskich z Lasocina.