zdjecie na stronie o tytule: Delegacja Austrii z wizytą w Łopusznie - rozmawiano o współpracy w zakresie edukacji historycznej

W Łopusznie przebywali 10 października przedstawiciele Wiedeńskiego Instytutu Wiesenthala oraz członkowie rodziny Adolfa Landla – austriackiego żandarma i tajnego współpracownika Armii Krajowej, który przyczynił się w czasie II wojny światowej do uratowania setek Polaków przed śmiercią i represjami ze strony niemieckiego okupanta.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy dyrektora Instytutu, doktora Jochena Böhlera, któremu towarzyszyli:

- Erich Landl - bratanek Adolfa Landla,

- Josef Rothwein - syn Josefa Rothweina, kolegi Adolfa Landla,

- Anna Rothwein - żona Josefa,

- Philip Rohrbach - pracownik naukowy Instytutu Wiesenthala Badań nad Holokaustem,

- Christian Bartlau - redaktor gazety Die Zeit

- Tomasz Domański - pracownik naukowy IPN Kielce,

- Dariusz Skrzyniarz - asystent prasowy IPN Kielce

W poznawaniu lokalnej historii pomagał również historyk Zbigniew Iwanek oraz zaproszeni mieszkańcy Skałki Polskiej. Obecni byli także burmistrz Andrzej Cieślicki, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Staszczyk, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Zdzisława Zimna oraz dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie Agnieszka Prędota-Gad.

Wizyta austriackich gości w Łopusznie to część działań na rzecz popularyzowania wśród Austriaków i Niemców wiedzy o losach Polaków w czasie II wojny światowej. Wiedeński Instytut prowadzi bowiem projekt badawczy dotyczący wspomnień Adolfa Landla, który w czasie II Wojny Światowej współpracował z Armią Krajową. Landl jesienią 1941 r. złożył przysięgę ZWZ i przyjął pseudonim „Felek”. W ten sposób przyczynił się do ocalenia wielu mieszkańców powiatu kieleckiego a w szczególności Łopuszna. Instytut pracuje teraz nad naukowym wydaniem wspomnień Adolfa Landla, a także nad filmem dokumentalnym, w którym istotną rolę odegra m.in. pacyfikacja Skałki Polskiej w 1943 r.

O trudnej i bolesnej historii uczestnicy spotkania rozmawiali w urzędzie blisko dwie godziny. Następnie obejrzeli dawny budynek niemieckiej żandarmerii (obecnie internat), po czym udali się na Skałkę Polską. Tam dr Jochen Böhler i dr Tomasz Domański złożyli hołd ofiarom pacyfikacji zapalając symboliczny znicz.

Dwa dni wcześniej w Muzeum Krakowa odbyła się sesja naukowa poświęcona Adolfowi Karlowi Landlowi. Relacja TVP3 dostępna tutaj: https://krakow.tvp.pl/82728099/adolf-karl-landl-nieznany-bohater