zdjecie na stronie o tytule: Obchody patriotyczne w Skałce Polskiej 2022

Jedna z najbardziej krwawych zbrodni na kielecczyźnie w czasie II wojny światowej to pacyfikacja wsi Skałka Polska dokonana dnia 11 maja 1943 roku przez oddziały niemieckiej policji. Jest to szczególne miejsce pamięci na ziemi świętokrzyskiej, drugie po Michniowie.

Dnia 15 maja 2022 r. w Skałce Polskiej przy pomniku ofiar pacyfikacji odbyły się uroczystości w 79. rocznicę wydarzeń. Uroczystą Mszę świętą w intencji ofiar celebrował ks. Proboszcz Ireneusz Wiktorowicz z Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
i św. Tekli w Mninie. W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Skałki Polskiej i okolicznych miejscowości wraz z rodzinami ofiar pacyfikacji.

W wydarzeniu brały udział władze samorządowe Gminy Łopuszno na czele z Panią Wójt Ireną Marcisz, Panem Andrzejem Cieślickim – Przewodniczącym Rady Gminy w Łopusznie wraz z radnymi, Panią Małgorzatą Barcicką – Sekretarz Gminy Łopuszno. W uroczystościach uczestniczyli również: dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Łopuszno, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziały w: Łopusznie i Olesznie, poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, jak również delegacja Stowarzyszenia „Skała”.

Po mszy świętej został odczytany Apel Poległych, po czym delegacje złożyły wieńce. Wzruszającą część artystyczną przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie wraz z chórem szkolnym pod kierunkiem Pana Jarosława Gołucha.

Po części artystycznej głos zabrała Wójt Gminy Łopuszno Pani Irena Marcisz przedstawiając jakże istotny rys historyczny tamtych wydarzeń, dziękując jednocześnie wszystkim zgromadzonym za pamięć, patriotyczną postawę i kultywowanie tożsamości narodowej.

Swoją obecnością zaszczycił uczestniczących Poseł na Sejm RP Bartłomiej Dorywalski, który podzielił się swoimi przemyśleniami związanymi z miejscem pacyfikacji i wartością pielęgnowania tradycji historycznych.

Małgorzata Gawęda