zdjecie na stronie o tytule: XVIII Jasełka Dobrzeszowskie

Chyba trudno wymarzyć sobie piękniejszą scenerię i ciekawszy scenariusz, jak ten, by w jeden z ostatnich dni tegorocznego adwentu wybrać się do Dobrzeszowa na jasełka, podziwiając po drodze gałęzie wysokich świerków uginające się pod ciężarem śnieżnych czap, długie lodowe sople zwisające z dachów domów czy dawno niewidziany gruby śnieżny kożuch lśniący w słońcu i skrzypiący pod butem jako znak solidnego mrozu. Na zimową aurę bywalcy Jasełek Dobrzeszowskich musieli poczekać kilka dobrych lat. Na spotkanie w szerszym gronie całe dwa lata. Czas pandemii wymusił ograniczenie kontaktów, wojna w sąsiednim kraju ujęła dużo z naturalnego człowieczego optymizmu. Dlatego poniedziałkowe spotkanie z okazji kolejnych Jasełek Dobrzeszowskich było tak wzruszające i tak potrzebne – 19 grudnia spotkaliśmy się ponownie na XVIII Jasełkach Dobrzeszowskich, żeby odbudować i pogłębić relacje oraz pokrzepić serce.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzeszowie pani Alicja Kuropatwa miała przyjemność powitać na uroczystości licznie przybyłych gości, wśród których znaleźli się: starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, pan Andrzej Jakubiec, proboszcz parafii Sarbice, ksiądz Bogdan Pacyniak, były poseł na Sejm RP, pan Marek Gos, były dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, pan Stanisław Chałupczak, radni powiatu kieleckiego, panowie Krzysztof Soboń i Krzysztof Smolarczyk, starszy kustosz Biblioteki UJK, pani Anna Łojek, radni gminy Łopuszno pani Danuta Łukasik, pani Zdzisława Zimna, pani Barbara Fras, pan Józef Kozioł, pan Tomasz Kowalczyk, pan Wiesław Mazur, wójt gminy Łopuszno, pani Irena Marcisz, sekretarz gminy Łopuszno, pani Małgorzata Barcicka, radni Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, panowie Czesław Kolasa i Wiesław Mazur, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łopusznie, pan Krzysztof Kumański, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, pani Agnieszka Prędota-Gad, kierownik Filii w Sarbicach, pani Małgorzata Najmrodzka, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, pan Marek Zimny, dyrektor GOPS-u, pan Mariusz Łuszczyński, dyrektor GOS-W w Łopusznie, pan Sławomir Stelmaszczyk, były wójt gminy Łopuszno, pan Henryk Karliński, rodzice, dziadkowie, byli uczniowie.

Jasełka Dobrzeszowskie Anno Domini 2022 rozpoczęły występy gwiazdeczek z Filii w Sarbicach. Każdy z występujących wniósł ze sobą na scenę gwiezdny lampion, a słowa pieśni bożonarodzeniowej stanowiły piękne liryczne preludium do występów najstarszych uczniów naszej szkoły, którzy pojawiali się na scenie z zapalonymi świeczkami, śpiewając utwór z repertuaru „Metra” – „Uciekali, uciekali, uciekali…” Wkrótce widzowie ujrzeli bohaterów pieśni – dostojnego Józefa, delikatną Maryję, jak są przepędzani przez bogatych, lecz niezmiernie gburowatych gospodarzy gospody, a pomoc otrzymują od maluczkich tego świata. Słuchając „Nie było miejsca dla ciebie…”, można byłoby się pogrążyć w melancholii, lecz kolejna scena przyniosła całkowitą zmianę nastroju. Oto na scenę wkroczyły charakterne diabełki, każdy skory do przechwałek, jak szybko i łatwo potrafi sobie ludzi owinąć wokół palca. Czymże są jednak diabły wobec anielskiej mocy? Zostały przegonione przez niebiańskich przybyszów, którzy zwiastują pasterzom wspaniałą nowinę – narodził się Mesjasz. Od tego momentu młodzi wykonawcy coraz tłumniej zapełniali scenę – wszyscy chcą złożyć hołd nowonarodzonemu Zbawicielowi i obdarować go tym, co mają. Pasterze, mędrcy, aniołki, dzieci w tradycyjnych strojach krakowskich tańczące krakowiaka – kolorowo, radośnie, coraz bardziej tłoczno. I oto na scenie pojawiają się najmłodsi wychowankowie naszej szkoły, a rodzice i dziadkowie wstają z miejsc. Małe bose aniołki są bezkonkurencyjne w podrywaniu z miejsc gości! Wcale niespeszone poruszeniem, jakie wywołały, śpiewają i tańczą. W końcu nadchodzi czas życzeń dla gości i młodzi artyści mogą odetchnąć z ulgą – wszytko się powiodło.

Pani dyrektor skierowała słowa uznania ku wszystkim aktorom, zaś słowa podziękowania za trud włożony w tak piękne przygotowanie uroczystości złożyła na ręce: wicedyrektor szkoły, pani Aldony Sobierajskiej, katechetki – pani Joanny Nygi-Miśty oraz odpowiedzialnej za przygotowanie pięknej klimatycznej scenografii pani Danuty Michalskiej. Pełne wdzięku układy taneczne były ćwiczone i dopracowywane na próbach przez panią Małgorzatę Soboń, której również pani dyrektor serdecznie podziękowała. W sposób szczególny pani dyrektor doceniła wysiłek, jaki w przygotowanie jasełek włożyli rodzice.

Zabierający głos zaproszeni goście byli pełni uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania stojącej na tak wysokim poziomie uroczystości, entuzjastycznie komplementując aktorów i ich opiekunów. Pierwszym, który zabrał głos, był starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, pan Andrzej Jakubiec. Przyznał, że jest pod ogromnym wrażeniem występów dzieci i zwrócił się z gratulacjami pod adresem pani dyrektor, grona pedagogicznego i rodziców, których wysiłki zaowocowały wspaniałą ucztą duchową. Pani wójt podkreśliła, że Jasełka Dobrzeszowskie są już Jasełkami Gminnymi, a pani Alicja Kuropatwa jest jedynym dyrektorem, który w okresie adwentu zaprasza na tego rodzaju uroczystość. Podkreśliła rolę szkoły w życiu uczniów, wskazując, że jest ona niejako drugim domem, a dyrektor – drugą mamą. Następnie włodarz naszej gminy złożyła życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. W podobnym tonie wypowiadały się kolejne osoby – panowie Marek Gos, Krzysztof Soboń, Krzysztof Smolarczyk, Marek Zimny, pani Agnieszka Prędota-Gad. Pani Danuta Łukasik zwróciła uwagę m.in. na to, że mimo że jasełka były przygotowywane po raz osiemnasty, to nigdy scenariusz i scenografia nie powtórzyły się. Mówiąc o grze naszych podopiecznych, nie zawahała się stwierdzić, że ich występ był na miarę sceny profesjonalnego teatru. Za to, że każdego roku goście mogą oglądać nowe widowisko, podziękował również pan Henryk Karliński, docenił to również pan Stanisław Chałupczak. Przewodniczący Rady Rodziców, pan Paweł Przepióra, żartobliwie wyznał, że chociaż jest z Dobrzeszowa, to nigdy na Jasełkach Dobrzeszowskich nie był, ale na pewno nie jest to ostatni raz, kiedy na uroczystość przybył. Radny gminy Łopuszno pan Józef Kozioł wyznał, że widział wszystkie dotychczasowe jasełka i co roku jest pod ogromnym wrażeniem tego, co widzi.

Pani dyrektor podziękowała pani wójt i radnym za wsparcie udzielane naszej placówce, zaś przedstawicielowi organu nadzorującego, panu Andrzejowi Jakubcowi - za obecność. Przeczytała zgromadzonym piękny i adekwatny do sytuacji wiersz Emilii Waśniowskiej: „To właśnie tego wieczoru, gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze (…) Bóg rodzi się w człowieku.” Tradycyjnie na zakończenie wszyscy odśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”. Wspólne kolędowanie zakończyło tegoroczną uroczystość, ale ufamy, że pamięć o nich przetrwa do kolejnych jasełek, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Dnia 21 grudnia 2022 roku XVIII Jasełka Dobrzeszowskie zostały zaprezentowane na spotkaniu opłatkowym w Łopusznie. Uczestniczył w nich Biskup Marian Florczyk. Pogratulował aktorom tak wspaniałego występu oraz wyraził uznanie za kultywowanie tradycji.

Ewa Stępień